Druk 3D
Na czym polega druk 3D
Jest wiele technologii drukowania przestrzennego, natomiast teraz najpopularniejsze i najbardziej przystępne cenowo są dwie:
FDM polegające na roztapianiu plastikowego drutu i wytłaczaniu go warstwa po warstwie aż do uzyskania docelowego modelu;
SLA polega na utwardzaniu żywicy promieniami UV na przykład poprzez wyświetlacz LCD, który wyświetla kształt obecnej warstwy i tak aż do uzyskania gotowego modelu.
Co można wydrukować drukarką 3D
Różne typy drukarek mają różne zastosowania.
Drukarki typu SLA nadają się świetnie, jeśli potrzebujemy czegoś wydrukowanego bardzo dokładnie, na przykład biżuteria, figurki do gier, czy inne modele wymagające bardzo dużej dokładności.
Drukarki typu FDM natomiast bardzo się przydadzą, jeśli musimy wydrukować coś niewymagającego takiej precyzji, czy po prostu coś większego, ponieważ drukarki SLA mają dość ograniczone pole robocze.
Na tych drukarkach oprócz większych modeli można też drukować wieloma kolorami, jeśli ma się odpowiednią drukarkę, czy większą różnorodnością materiałów zarówno pod względem wytrzymałości, jak i kolorów. Na przykład filamenty, czyli plastik do drukarek można dostać w wielu różnych kolorach, a nawet z różnymi dodatkami takimi, jak włókna drewna, metal, kamień.
Jakimi materiałami operujemy
PLA
PLA powstaje z biodegradowalnych materiałów takich, jak na przykład skrobia kukurydziana, materiały zrobione z tego typu materiałów nazywa się bioplastikami, on sam jest również biodegradowalny.
Jest on łatwy w druku, ma niską temperaturę topnienia i dostępne jest w wielu kolorach. Niestety ma tez niską temperaturę w której się uplastycznia, przez co najlepiej nada się do wydruków, które nie będą narażone na wysokie temperatury, najlepiej w pomieszczeniu.
Materiał ten jest sztywny oraz wytrzymały, chociaż jeśli potrzeba wydruku, który będzie musiał znosić różne obciążenia można wybrać inne, silniejsze materiały takie, jak ASA, czy PETG.
Wydruki z niego nadają się głównie, jako dekoracje, zabawki, czy elementy nienarażone na obciążenia.
PET-G
PET spotykamy wszędzie na co dzień, czyli w plastikowych butelkach, PET-G, to jest jego modyfikacja z dodatkiem glikolu.
PET-G przez swoje właściwości często stosuje się do drukowania wodoszczelnych modeli, ale także po prostu jeśli potrzebujemy wytrzymalszego druku.
Ze względu na to, że wydruki z tego materiału mają połyskliwą powierzchnię oraz może on też być transparentny, stosuje go też do drukowania wazonów, doniczek, czy innych dekoracyjnych przedmiotów.
ASA
ASA to w tym momencie najsilniejszy z materiałów, które trzymamy na stanie.
Ten materiał ma wysoką temperaturę uplastycznienia oraz jest odporny na promieniowanie UV, co sprawia, że jest bardzo dobrym wyborem, jeśli potrzebujemy wydruku, który ma być narażony na obciążenia lub ma być stosowany na zewnątrz.
PP
PP - polipropylen jest materiałem "półsztywnym", jest giętki do pewnego stopnia, ale także wytrzymały.
Żeby zwizualizować sobie właściwości tego materiału, to na przykład koszyki do balonów są często tworzone z polipropylenu.
Flex
Do tego zaliczamy różne materiały, które są giętkie, na przykład TPE, czy TPU.
Charakteryzują się one wysokim stopniem elastyczności, dzięki czemu można ich używać na przykład do case'ów do telefonów, czy różnego rodzaju uchwytów.
Specjalne PLA
PLA można również spotkać w wersjach z różnymi dodatkami takimi, jak włókna drewniane, pył korkowy, świecące w ciemności, zmieniające kolor pod wpływem temperatury itp.
Standardowa żywica UV
Żywicą UV można drukować z wyjątkową precyzją, wydruki z niej wykonane są porównywalne do odlewanych elementów z plastiku.
Standardowa żywica nie jest zbyt wytrzymała i jest delikatnie elastyczna, a wydruki mają mocno ograniczone rozmiary.
Drukowanie żywicą UV świetnie się nadaje, jeśli potrzebujemy czegoś, co potrzebuje wysokiej dokładności, na przykład miniaturowe figurki do gier, czy biżuteria.
Na stanie posiadamy żywice w kolorach: żółty, szary, przezroczysty, czarny, biały.
Co możemy dla ciebie zrobić
wydruk na podstawie Twojego modelu, plik powinien mieć rozszerzenie .stl lub .obj;
stworzenie nowej części na podstawie uszkodzonej lub po prostu zreplikowanie istniejącej, do tego będziemy potrzebować zdjęć części i pomiarów lub samej części;
stworzenie modelu i wydrukowanie części na podstawie Twojego rysunku, niekoniecznie musi być to profesjonalny rysunek techniczny, wystarczy, żeby linie i wymiary się zgadzały i dało się to rozczytać;
po wydrukowaniu oferujemy również szlifowanie wydruku 3D o ile jego geometria nam na to pozwoli;
kiedy wydruk jest już gotowy oferujemy również wykonanie zwykłego nadruku na druku 3D o ile jego geometria będzie na to pozwalać, czasami wykonanie zwykłego nadruku będzie również wymagać wygładzenia go.
Kiedy już wiesz, co chcesz wydrukować należy wysłać mailem wyżej wypisane pliki oraz informacje, czy chcesz na modelu dodatkowy zwykły nadruk oraz, czy ma być on wygładzany.
Po wysłaniu plików otrzymasz darmową wycenę Twojego druku oraz pomożemy w doborze materiałów.
Jeśli zamówienie będzie wymagało stworzenia przez nas modelu ostateczna cena może nieznacznie odbiegać od wyceny przez brak możliwości sprawdzenia od razu ile model będzie wymagać materiału do wydrukowania.
Jeżeli masz jakieś pytania możesz śmiało napisać maila i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.